home design 1170Χ320

Ο Παναργειακός καθάρισε το ντέρμπι στη Νέα Κίο – Τα αποτελέσματα στα τοπικά της Αργολίδας

Πώς εξελίχθηκε το σαββατοκύριακο στις τοπικές κατηγορίες της ΕΠΣ Αργολίδας.
Παναργειακός

Συνεχίστηκαν και αυτό το σαββατοκύριακο τα πρωταθλήματα ποδοσφαίρου της ΕΠΣ Αργολίδας σε όλες τις τοπικές κατηγορίες.

Ο Παναργειακός κέρδισε το ντέρμπι του 2ου Ομίλου με τον Αργοναύτη Νέας Κίου στο Άργος, με 1-0 χάρη στο γκολ που πέτυχε με κεφαλιά ο Αϊβαλιώτης στο 42′. Με τη νίκη αυτή οι «Λύκοι» ανέβασαν τη βαθμολογική τους διαφορά από τον Αργοναύτη στους 12 βαθμούς.

Ο Παναργειακός ήταν καλύτερος, είχε τον έλεγχο του παιχνιδιού σε όλη την διάρκεια, εκτός από το γκολ είχε δύο δοκάρια με τους Θεοδοσιάδη και Αιβαλιώτη όταν το σκορ ήταν 1-0, είχε κεφαλιά του Τσίρου από την μικρή περιοχή αμαρκάριστος που μπλόκαρε ο Καλαλάς, είχε τετ α τετ με τον Καμπιώτη στο 85ο λεπτό που σούταρε άουτ, αλλά μην έχοντας δεύτερο γκολ, κράτησε την ομάδα του Αργοναύτη μέσα στο παιχνίδι έως το 98ο λεπτό.

Από την πλευρά τους η φιλοξενούμενη ομάδα του Αργοναύτη δεν έκανε τελική στην εστία σε όλο το παιχνίδι, πλην της τελευταίας φάσης του αγώνα με το απευθείας φάουλ του Κάπλατζη που η μπάλα βρήκε στο εξωτερικό των διχτύων του Κομπόση.

Στη δεύτερη φάση οι τρεις ομάδες του Α ομίλου Τροιζίνα, Ασίνη και Ερμή Κιβερίου μαζί με τον Παναργειακό, Κοιλάδα και Αργοναύτη θα σχηματίσουν ένα όμιλο που θα αναδείξει τον πρωταθλητή. Οι ομάδες του κάθε ομίλου θα αγωνιστούν σε διπλά παιχνίδια μόνο με τις ομάδες του άλλου ομίλου.

Παρά τη νίκη, ο άσχημος τραυματισμός στις καθυστερήσεις του Μαρίνη επισκίασε την χαρά όλων μέσα στην ομάδα καθώς σε μία φάση κόλλησε το πόδι του στο χορτάρι.

Άνετη νίκη και για τον Τροιζηνιακό που επικράτησε με 0-7 του Πανανυφιακού για τον 1ο ΄μιλο της Α1 Κατηγορίας.