home design 1170x320 (banner)
ΑργολίδαΑθλητισμόςΕλλάδαFeatured

Άργος: Δεν τα κατάφερε η Εθνική κόντρα στη Σουηδία στα προκριματικά του Ευρωβόλεϊ

Το Σάββατο απέναντι στη Γαλλία κρίνεται η πρόκριση στα τελικά του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος

Δεν τα κατάφερε τελικά η Εθνική Εφήβων κόντρα στη Σουηδία, την Παρασκευή 1 Ιουλίου, στα πλαίσια του Α’ προκριματικού ομίλου για το Ευρωβόλεϊ, χάνοντας στις λεπτομέρειες το παιχνίδι με 3-2 σετ, στο Κλειστό Γυμναστήριο του Άργους.

Η πρόκριση θα κριθεί το Σάββατο 2 Ιουλίου, στις 5.30 το απόγευμα, στην αναμέτρηση με τη Γαλλία, όπου το Εθνικό μας συγκρότημα ελπίζει με μια καλή εμφάνιση και συνδυασμό αποτελεσμάτων να σφραγίσει το εισιτήριο για τα τελικά του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος.

Οι έφηβοι του Στέφανου Νανά δεν μπόρεσαν να διατηρήσουν το προβάδισμά τους με 2-1 σετ και 10-8 στο τέταρτο σετ, και γνώρισαν την ήττα στο τάι μπρέικ με 12-15.

Στο πρώτο σετ η Εθνική μας βρέθηκε να κυνηγάει από νωρίς το σκορ, με τη Σουηδία να υπερτερεί πάνω στο φιλέ. Στη συνέχεια, ανεβάζοντας την απόδοσή της κατάφερε να μειώσει στον πόντο (14-15, 15-16, 16-17), ωστόσο πάντα οι Σουηδοί έβρισκαν τις λύσεις. Οι τυπικά φιλοξενούμενοι είχαν τέσσερις ευκαιρίες να προηγηθούν στο σκορ (20-24), με την Ελλάδα να καταφέρνει να μειώσει στον πόντο με δύο συνεχόμενους άσσους του Παναγιώτη Σουσούνη, τελικά όμως η Σουηδία έκανε το 0-1 με 23-25.

Άργος προκριματικά βόλεϊ εφήβων 1
Φωτό: Ελληνική Ομοσπονδία Πετοσφαίρισης

Τα καλά σερβίς των παικτών της Ελλάδας στο δεύτερο σετ δημιούργησαν αρκετές προϋποθέσεις για κόντρα επιθέσεις, τις οποίες εκμεταλλεύτηκαν για να πάρουν από νωρίς προβάδισμα στο σκορ. Με δύο συνεχόμενους άσσους του Αλέξανδρου Νανόπουλου η Ελλάδα προηγήθηκε με +6 (16-10) και τελικά ισοφάρισε τα σετ στο παιχνίδι με 25-17.

Από το ξεκίνημα του τρίτου σετ η Εθνική μας πήρε κεφάλι στο σκορ, με τη διαφορά σταδιακά να ανεβαίνει για το 2-1 σετ με 25-15.

Στο τέταρτο σετ το 10-8 της Ελλάδας έγινε 10-13 για τη Σουηδία και από εκείνο το σημείο και μετά βρεθήκαμε να κυνηγάμε στο σκορ. Το 17-21 έγινε 20-21, ωστόσο η Σουηδία έφτασε στην ισοφάριση και στο 2-2 με 23-25.

Με την αλλαγή τερέν στο τάι μπρέικ η Σουηδία βρέθηκε στο +2 και στη συνέχεια στο 8-12. Δύο επιθέσεις του Σπύρου Μπακοδήμου και ένα μπλοκ του Γιώργου Μαρσέλλου έφεραν το σετ στον πόντο (11-12), αλλά οι Σουηδοί έμειναν ζωντανοί και έφτασαν στη νίκη με 12-15.

Τα σετ: 2-3 (23-25, 25-17, 25-15, 23-25, 12-15) σε 108′

ΕΛΛΑΔΑ (Στέφανος Νανάς): Νανόπουλος 17 (15/27 επ., 2 άσσοι, 35% υπ. – 15% άριστες), Μάρκου 17 (15/26 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Μπακοδήμος 7 (7/15 επ., 14% υπ. – 0% άριστες), Πετσιάς 4 (4/4 επ.), Μαρσέλλος 12 (6/10 επ., 4 άσσοι, 2 μπλοκ), Σωτηρίου 4 (1/2 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ) / Φωλιάς (λ, 46% υπ. – 39% άριστες), Σουσούνης 2 (2 άσσοι), Κονίδης 6 (4/8 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 41% υπ. – 35% άριστες), Χριστόπουλος, Πατσούκου.

ΣΟΥΗΔΙΑ (Γκόραν Πίρσον): Γιόελσον 9 (2/6 επ., 5 άσσοι, 2 μπλοκ), Μαρτίνεζ 5 (5/10 επ., 38% υπ. – 28% άριστες), Έρικσον 5 (1/2 επ., 4 μπλοκ), Έκστραντ 17 (15/37 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 32% υπ. – 5% άριστες), Χάρουκ 9 (7/10 επ., 2 μπλοκ), Νίλσον 19 (15/25 επ., 4 άσσοι) / Μπλίσταντ (λ, 50% υπ. – 35% άριστες), Ίσακσον, Τσάρλεσον, Μορέντσι.

Στέφανος Νανάς προπονητής Εθνικής Εφήβων
Στέφανος Νανάς, Ομοσπονδιακός προπονητής, Φωτό: youtube

Στα πολλά λάθη στα κρίσιμα σημεία απέδωσε την ήττα ο ομοσπονδιακός προπονητής της Εθνικής Κ20, Στέφανος Νανάς, δηλώνοντας: δήλωσε: «Κομβικά ήταν το πρώτο και το τέταρτο σετ. Εκεί δεν ήμασταν καλοί. Ειδικά στο ξεκίνημα μπήκαμε τρακαρισμένοι και αγχωμένοι, πράγμα που δεν δικαιολογείται. Κάναμε τα διπλάσια λάθη από τον αντίπαλό μας και το χάσαμε στις λεπτομέρειες. Το δεύτερο και τρίτο σετ μπήκαμε αποφασισμένοι, είπαμε ο καθένας να μειώσει τα λάθη του και αυτό έγινε. Γι’αυτό τα πήραμε σχετικά εύκολα. Ξεκινώντας το τέταρτο σετ το μομέντουμ ήταν υπέρ μας και εκεί αδικαιολόγητα δώσαμε περιθώρια στους Σουηδούς με πολλά λάθη και το 8-4 έγινε 12-16. Παρά το γεγονός ότι τους πλησιάσαμε, το χάσαμε. Ένα-δύο λάθη και στο τάι μπρέικ έκριναν το αποτέλεσμα. Είμαι ευχαριστημένος από την προσπάθεια των παικτών μου και ευελπιστούμε αύριο με την Γαλλία να παρουσιάσουμε ένα καλύτερο πρόσωπο και αν καταφέρουμε να τους κοντράρουμε, θα πάρουμε το επιθυμητό αποτελέσμα. Πάντα με συνδυασμό αποτελεσμάτων έχουμε ακόμα ελπίδες πρόκρισης».

Σήμερα, η Εθνική μας Κ20 έχει περισσότερο από ποτέ ανάγκη τη στήριξη των φιλάθλων που πρέπει να γεμίσουν το Κλειστό Γυμναστήριο του Άργους και να γίνουν ο 7ος παίκτης στην προσπάθεια των εφήβων μας για την πρόκριση στα τελικά του Ευρωβόλεϊ.