home design 800x400
home design 1170Χ320

Το απίστευτο buzzer beater του Αμύντα που «σκότωσε» τον Οίακα

Ακόμα μία ήττα πρόσθεσε ο Οίακας στη φετινή σεζόν στην Α2. Η ομάδα του Ναυπλίου έχασε στην παράταση στο κλειστό του Υμηττού από τον Αμύντα με 95-93, με καλάθι που δέχτηκε στο τελευταίο δευτερόλεπτο της παράτασης, σε αγώνα για τη 15η αγωνιστική. Ο κανονικός αγώνας έληξε με 84-84 (ημίχρονο 44-42).

Οι δύο ομάδες εναλλάσονταν στο σκορ στα πρώτα λεπτά, με τον Αμύντα να προηγείται με δύο πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (44-42). Οι γηπεδούχοι, παρά την πίεση του Οίακα Ναυπλίου, διατήρησαν την απόσταση και διεύρυναν την διαφορά, αφού προηγήθηκαν με τέσσερις πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (62-58). Το παιχνίδι είχε χαρακτήρα ντέρμπι, με τις δύο ομάδες να δείχνουν ανταγωνιστικές και τον Οίακα να μειώνει, με αποτέλεσμα οι δύο ομάδες να είναι ισόπαλες στο τέλος της κανονικής περιόδου (84-84). Ίδιο σκηνικό και στο έξτρα πεντάλεπτο της παράτασης, με την ομάδα από τον Υμηττό να επικρατεί του Οίακα Ναυπλίου με 95-93.

Από τον Οίακα Ναυπλίου ξεχώρισαν οι Κουμπούρας και Σιμιτζής με 24 και 16 πόντους αντίστοιχα, ενώ από τον Αμύντα διακρίθηκαν οι Βαρδιανός και Κουκουνιάς με 28 και 17 πόντους.

Αυτή ήταν η 11η ήττα της ομάδας του Ναυπλίου στο πρωτάθλημα, ενώ έχει μόλις δύο νίκες.

Δεκάλεπτα: 20-15, 44-42, 62-58, 84-84 (τέλος της κανονικής περιόδου), 95-93 (τέλος της πρώτης περιόδου της παράτασης).

Δείτε το απίστευτο buzzer beater του Αμύντα στο 2:13:55.