ΦΟΔΣΑ ΤΕΧΑΝ banner 1170x320

Ήττα στην εκπνοή για τον Διομήδη από τον ΠΑΟΚ

Ο ΠΑΟΚ επικράτησε με 27-26 με εύστοχο πέναλτι στην εκπνοή.
ΠΑΟΚ Διομήδης

Ο ΠΑΟΚ υποδέχθηκε στο κλειστό της Μίκρας τον Διομήδη Άργους για την 10η αγωνιστική της Handball Premier, όπου και επικράτησε με 27-26 με εύστοχο πέναλτι στην εκπνοή.

Τα πεντάλεπτα: 2-4, 5-6, 7-11, 12-13, 14-15, 16-16 (ημχ.) 16-16, 19-18, 22-20, 22-22, 25-24, 27-26

Καλύτερα ξεκίνησε το παιχνίδι η ομάδα του Διομήδη, καθώς πήρε προβάδισμα με 2-4 στο πεντάλεπτο, 7-11 στο 15′ και 8-12 λίγο αργότερα. Σε εκείνο το σημείο, ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε την αντεπίθεσή του και με κάποια πολύ ωραίο γκολ του Θανάση Παπάζογλου, ισοφάρισε σε 12-12.

Οι δύο ομάδες πήγαιναν μαζί μέχρι το φινάλε του πρώτου ημιχρόνου, το οποίο ολοκληρώθηκε ισόπαλο με το σκορ στο 16-16.

Το δεύτερο ημίχρονο ήταν το απόλυτο ντέρμπι, με τους «ασπρόμαυρους» να βάζουν στο… παλμαρέ του πολλές επιθέσεις στο πίβοτ, ενώ πραγματοποίησε εξαιρετικές επεμβάσεις ο τερματοφύλακας του ΠΑΟΚ, Λευτέρης Παπάζογλου, με το σκορ στο 52ο λεπτό να είναι ισόπαλο με 23-23.

Στην τελική ευθεία της αναμέτρησης, ο Δικέφαλος με γκολ του Παπάζογλου στο 54′, πήρε προβάδισμα με 25-23, όμως ο Διομήδης αντέδρασε και στο 56′ έφερε το παιχνίδι στα ίσα (25-25).

Ο Παπάζογλου έβαλε ξανά μπροστά τον ΠΑΟΚ με 26-25 στο 57′, με τους φιλοξενούμενους να ισοφαρίζουν ξανά σε 26-26, με τον Δικέφαλο να έχει την τελευταία επίθεση και τον Παπάζογλου να κερδίζει πέναλτι.

Την εκτέλεση ανέλαβε ο Γιώργος Ελευθεριάδης, ο οποίος ευστόχησε και έδωσε στον ΠΑΟΚ ένα πάρα πολύ σημαντικό δίποντο, με το 27-26 να είναι το τελικό αποτέλεσμα της αναμέτρησης.