home design 1170Χ320
ΦΟΔΣΑ ΤΕΧΑΝ banner 800x400
ΦΟΔΣΑ ΤΕΧΑΝ banner 1170x320

Γυναικείο Βόλεϊ: Ο Ολυμπιακός στέφθηκε κυπελλούχος Ελλάδας στο Λουτράκι

Επικράτησε με 3-0 της ΑΕΚ στον τελικό του Final 4 του Κυπέλλου Ελλάδος Γυναικών LOCO
Κυπελλούχος Ολυμπιακός βόλλευ

O Ολυμπιακός επικράτησε με 3-0 της ΑΕΚ στον τελικό του Final 4 του Κυπέλλου Ελλάδος Γυναικών LOCO και μετά από πέντε χρόνια κατέκτησε τον τίτλο (φτάνοντας συνολικά στα 10 τρόπαια) στο ασφυκτικά γεμάτο κλειστό γυμναστήριο «Γιώργος Γαλανόπουλος» στο Λουτράκι.

Μάλιστα οι ερυθρόλευκες κατάφεραν να επεκτείνουν και το σερί που έχουν στους τελικούς με την ΑΕΚ καθώς τη νίκησαν για 4η φορά σε ισάριθμούς αγώνες, με την Μικαέλα Μλεΐνκοβα να αναδικνύεται η MVP του Final 4, όντας εξαιρετική τόσο σήμερα όσο και την Παρασκευή στον ημιτελικό με τον Παναθηναϊκό.

Το ματς

Στο πρώτο σετ του τελικού ο Ολυμπιακός εκμεταλλευόμενος αρχικά τα λάθη της ΑΕΚ προηγήθηκε 4-6 και λίγο αργότερα το 6-8 έγινε 6-12 καθώς το μπλοκ των ερυθρόλευκων λειτουργούσε άψογα.

Σ’ εκείνο το σημείο όμως κι ο Ολυμπιακός άρχισε να κάνει λάθη με αποτέλεσμα η Ένωση να τρέξει ένα σερί 5-0 μειώνοντας στον πόντο (11-12).Λίγο αργότερα η Στράντζαλη έφερε το σετ στην ισορροπία (18-18), όμως ο Ολυμπιακός πήρε την αλλαγή και τα σερβίς της Καραρο χάλασαν την υποδοχή της ΑΕΚ με τις ερυθρόλευκες να τρέχουν δικό τους σερί 5-0 για το 18-23 και το σετ να κλείνει στο 20-25 με χαμένο σερβίς της Μπλάνκο.

Το δεύτερο σετ εξελίχθηκε με παρόμοιο σενάριο καθώς και πάλι ο Ολυμπιακός ξέφυγε γρήγορα στο σκορ με το 1-1 να γίνεται 1-6 και τον Ολυμπιακό να φτάνει στο 5-10. Εκεί τα σερβίς της Μπλάνκο έφεραν μια πρώτη ανατροπή (7-10) με τον Ολυμπιακό να ξεφεύγει πάλι με 9-14, αλλά οι ερυθρόλευκες με δύο άουτ επέστρεψαν στην ΑΕΚ να επιστρέψει (12-14) και λίγο αργότερα να πλησιάσει στον πόντο (15-16). Αυτή η διαφορά έμεινε μέχρι το 19-20 με τα σερβίς της Εμμανουηλίδου να επιτρέπουν στον Ολυμπιακό να ξεφύγει με 19-23, όμως η ΑΕΚ απάντησε με τα σερβίς της Μπλάνκο για το 23-23! Μάλιστα η Ένωση είχε και κόντρα επίθεση, αλλά δεν έγινε καλή πάσα με την Μλεΐνκοβα να διαμορφώνει το 23-24 και στην επόμενη φάση η εξαιρετική άμυνα της Νίζετιχ επέτρεψε στην Κούμπουρα να τελειώσει την κόντρα για το 23-25 και το 0-2 στα σετ.

Η ΑΕΚ πλέον έπαιζε με την πλάτη στον τοίχο και προσπάθησε να επιστρέψει στο ματς ξεκινώντας εξαιρετικά το τρίτο σετ καθώς με μπλοκ της Τσίρκοβιτς έκανε το 6-3 και με κόντρα της Στράντζαλη ξέφυγε με 11-6. Η διαφορά διατηρήθηκε μέχρι το 14-10 με τη διπλή αλλαγή του Μιτσέλι (Τάνη, Τσιτσιγιάννη) να δίνει πνοή και το σκορ να γίνεται 14-15 και το ντέρμπι να ανάβει για τα καλά. Το ματς ήταν στην ισοπαλία μέχρι το 21-21, για να ξεφύγει ο Ολυμπιακός 21-23 και στο 22-24 η Μίλιτσα Κούμπουρα με τον 20ο πόντο της έδωσε οριστικό τέλος στον αγώνα και τον τίτλο στον Ολυμπιακό.

• Διαιτητές: Μυλωνάκης, Κουτσούλας, Διαιτητής Challenge: Αβραμίδης
  • Παρατηρητής αγώνα: Καλπακτσόγλου
  • Παρατηρητής Διαιτησίας: Γεωργόπουλος
  • Επόπτες: Σπίνας, Παπαθανασίου
  • Αναπληρωματικός Επόπτης: Κατσιάρας

Σημειώτριες: Καρατζογλίδου, Οικονόμου Δ.Διακύμανση:1ο σετ: 5-8, 14-16, 18-21, 20-252ο σετ: 3-8, 13-16, 19-21, 23-253ο σετ: 8-5, 15-16, 19-21, 22-25Τα σετ: 0-3 (20-25, 23-25, 22-25) σε 90′

* Οι πόντοι της ΑΕΚ προήλθαν από 4 άσσους, 38 επιθέσεις, 7 μπλοκ και 16 λάθη αντιπάλων και του Ολυμπιακού προήλθαν από 5 άσσους, 41 επιθέσεις, 9 μπλοκ και 20 λάθη αντιπάλων.

ΑΕΚ (Γιουνούς Οτσάλ): Γιώτα (0/5 επ.), Στράντζαλη 14 (13/33 επ., 1 άσσος, 38% υπ. – 11% άριστες), Τσάριτς 16 (14/36 επ., 2 μπλοκ), Κωνσταντινίδου 3 (1/3 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Μπλάνκο 6 (4/9 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Τσίρκοβιτς 7 (6/14 επ., 1 μπλοκ, 56% υπ. – 33% άριστες) / Ξηντάρα (λ, 68% υπ. – 37% άριστες), Κοσμά (λ), Καλαντάτζε 3 (0/2 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Σολέ (0/1 επ.).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Σ.Φ.Π. (Λορέντζο Μιτσέλι): Νίζετιχ 5 (3/14 επ., 2 άσσοι, 56% υπ. – 38% άριστες), Καράρο 2 (2 μπλοκ), Εμμανουηλίδου 3 (1/2 επ., 2 άσσοι), Κούμπουρα 20 (19/36 επ., 1 άσσος), Φαριόλ 7 (3/9 επ., 4 μπλοκ), Μλεΐνκοβα 18(15/33 επ., 3 μπλοκ, 43% υπ. – 19% άριστες) / Αρτακιανού (λ, 44% υπ. – 22% άριστες), Τσιτσιγιάννη (0/1 επ.), Τάνη.