home design 800x400
home design 1170Χ320
ΦΟΔΣΑ ΤΕΧΑΝ banner 800x400
ΦΟΔΣΑ ΤΕΧΑΝ banner 1170x320

Διακρίσεις των «Ιπτάμενων» στο Περιφερειακό πρωτάθλημα κολύμβησης στην Πάτρα

Αναδείχθηκαν για μια ακόμη χρονιά η πρώτη ομάδα κολύμβησης στο νομό Αργολίδας
Ιπταμενοι Πάτρα (1)

Στο Δημοτικό κολυμβητήριο Πατρών «Πεπανός» διεξήχθη την Παρασκευή 30 Ιουνίου και το Σάββατο 1 Ιουλίου 2023 το Περιφερειακό πρωτάθλημα κολύμβησης μαζί με την 1η φάση του Πανελληνίου Πρωταθλήματος κολύμβησης αγωνιστικών κατηγοριών. Παράλληλα διεξήχθησαν στο ίδιο κολυμβητήριο και οι θερινοί αγώνες Προαγωνιστικών Κατηγοριών της περιφέρειας Πελοποννήσου και Ιονίων Νήσων.

Ιπταμενοι Πάτρα 3 1

Οι Ιπτάμενοι Αργολίδας πιστοί στο ραντεβού τους, όπως κάθε χρόνο έτσι και φέτος,  έλαβαν μέρος στο πανελλήνιο πρωτάθλημα κολύμβησης αγωνιστικών κατηγοριών με 6 αθλητές και αθλήτριες. Στους θερινούς αγώνες προαγωνιστικών συμμετείχαν 7 Ιπτάμενοι κολυμβητές και κολυμβήτριες.

Ιπταμενοι Πάτρα 5

Ανάμεσα σε 20 κολυμβητικά σωματεία, η συμμετοχή των Ιπτάμενων Αργολίδας στους αγώνες αυτούς και οι εξαιρετικές επιδόσεις των αθλητών κατέταξαν την ομάδα στην 10η θέση της γενικής κατάταξης πίσω από τα πολυπληθή σωματεία των μεγάλων πόλεων όπως Καλαμάτα, Πάτρα και Κόρινθος.

Οι Ιπτάμενοι Αργολίδας με τις επιτυχίες τους αναδείχθηκαν για μια ακόμη χρονιά η πρώτη ομάδα κολύμβησης στο νομό Αργολίδας ενώ παράλληλα είναι και πρώτη ομάδα στον πίνακα μεταλλίων στο νομό Αργολίδας για ακόμη μια χρονιά.

Ιπταμενοι Πάτρα 2 1
Ιπταμενοι Πάτρα 4

Όλοι οι αθλητές των Ιπτάμενων Αργολίδας πραγματοποίησαν εξαιρετικές εμφανίσεις, έκαναν ατομικά ρεκόρ, κατέκτησαν μετάλλια και πρωταγωνίστησαν στις τελικές 8άδες των αγωνισμάτων τους.

Πιο συγκεκριμένα στην αγωνιστική κατηγορία του πανελληνίου πρωταθλήματος κατέκτησαν τα παρακάτω μετάλλια και θέσεις:

Τσιώρος Ιωάννης: 1η θέση 200 μ. Μικτή Ατομική, 4η θέση 50 μ. πρόσθιο, 5η θέση 200 μ. πρόσθιο

Λαμπροπούλου Νικολέτα: 2η θέση 400 μ. ελεύθερο, 3η θέση 200 και 800 μ. ελεύθερο

Σωτηροπούλου Έλλη: 2η θέση 200 μ. ύπτιο, 4η θέση 100 μ. ύπτιο, 7η θέση 50 μ. ύπτιο

Καπζάλας Αρχοντής: 3η θέση 800 μ. ελεύθερο, 4η θέση 200 και 400 μ. ελεύθερο

Στεργίου Κωνσταντίνα: 3η θέση 100 μ. ύπτιο, 6η θέση 50 μ. ύπτιο, 7η θέση 800 μ. ελεύθερο

Ανδρή Αριάδνη: 6η θέση 200 μ. ύπτιο, 7η θέση 100 μ. ύπτιο, 9η θέση 50 μ. ύπτιο

Στους θερινούς αγώνες των προαγωνιστικών κατηγοριών οι Ιπτάμενοι αθλητές πέτυχαν τις παρακάτω επιτυχίες:

Κοζοκάρου Φίλιππος: 2η θέση 100 μ. πεταλούδα, 4η θέση 400 μ. ελεύθερο, 5η θέση 200 μ.  μικτή ατομική

Μιχόπουλος Άγγελος: 4η θέση 200 μ. ύπτιο, 6η θέση 100 μ. ύπτιο, 11η θέση 50 μ. ύπτιο

Καραγιάννη Αντωνία: 4η θέση 200 μ. ύπτιο, 8η θέση 50 μ. ύπτιο και 400 μ. ελεύθερο

Τσιώρος Ανδρέας: 5η θέση 50 μ. ύπτιο, 6η θέση 100 μ. ελεύθερο

Τσιώρος Μιχάλης: 7η θέση 100 μ. ελεύθερο, 8η θέση 50 μ. πρόσθιο

Γκολέση Ζωή: 10 θέση 100 μ. ελεύθερο, 13η θέση 50 μ. ελεύθερο

Παπασταμάτης Δημήτρης: 10η θέση 100 μ. πρόσθιο, 11η θέση 50 μ. πρόσθιο

Θερμά συγχαρητήρια σε όλους τους κολυμβητές και τις κολυμβήτριες για την προσπάθεια και τις επιτυχίες τους.

Ιπταμενοι Πάτρα 6
Ιπταμενοι Πάτρα 7
Ιπταμενοι Πάτρα 9
Ιπταμενοι Πάτρα 11

Συγχαρητήρια επίσης στους προπονητές των Ιπτάμενων Αργολίδας Κατερίνα Δημακοπούλου και Γιώργο Μητρόπαπα για τις επιτυχίες τους αυτές που προάγουν την κολύμβηση της Αργολίδας σε όλη την Ελλάδα.

Σχόλια

ΛΟΓΟΣ
newsletter banner anagnostis