home design 1170x320 (banner)
ΑργολίδαΑθλητισμός

Σπάρταθλον 2022: Ξανά νικητής ο Φώτης Ζησιμόπουλος αν και έκανε 7 χλμ. παραπάνω από τους άλλους

Δείτε σε βίντεο τον τερματισμό του Έλληνα υπερμαραθωνοδρόμου στη Σπάρτη και τις δηλώσεις που έκανε μετά τον αγώνα.

Ο Φώτης Ζησιμόπουλος αναδείχθηκε για δεύτερη συνεχόμενη χρονιά νικητής του Σπάρταθλον. Ο 39χρονος υπερμαραθωνοδρόμος ολοκλήρωσε τον αγώνα του σε 21:00:48 και κατέκτησε τη νίκη και φέτος.

Ο Έλληνας πρωταθλητής διένυσε περίπου επτά χιλιόμετρα παραπάνω λόγω της λάθους υπόδειξης που του έγινε λίγο πριν από τα Μέγαρα, ωστόσο σταδιακά πλησίασε τους πρωτοπόρους, και από τη 12η θέση που κατείχε μετά το λάθος, βρέθηκε τελικά λίγο μετά τις 21:00 στην πρώτη θέση. Στο άγαλμα του Λεωνίδα, στη Σπάρτη, έφτασε στις 03:45:59 του Σαββάτου.

Ποιοι συμπληρώνουν την πρώτη τετράδα

Δεύτερος τερμάτισε ο Ιάπωνας Σομίγια Τόρου, ο οποίος προπορευόταν σε όλη την κούρσα, μέχρι που τον προσπέρασε ο Αγρινιώτης δρομέας. Ο 42χρονος Ασιάτης ολοκλήρωσε τον αγώνα του σε 21:08:04.

Τρίτος ήταν ένας ακόμη Ιάπωνας, ο Ισικάβα Γιοσιχίκο, με 23:06:45. Ηταν η τρίτη του συμμετοχή του στο Σπάρταθλον. Στις δύο προηγούμενες, το 2017 και το 2018, ο 34χρονος υπερμαραθωνοδρόμος σημείωσε 23:20:56 και 22:54:40 αντιστοίχως.

Στην τέταρτη θέση κατετάγη ο Ούγγρος Ερος Τίμπορ με 23:23:40. Ηταν η πρώτη παρουσία του 46χρονου στη διοργάνωση, στην οποία βρέθηκε για σχεδόν όλον τον αγώνα στην πρώτη πεντάδα.

Ο τερματισμός Ζησιμόπουλου και οι δηλώσεις

Δείτε το βίντεο με τον τερματισμό του μεγάλου νικητή Φώτη Ζησιμόπουλου και τις δηλώσεις που έκανε μετά τον αγώνα:

Βίντεο: flynews