Το παιχνίδι έγινε για την εξ’ αναβολής 2η αγωνιστική της Β’ Φάσης της Handball Premier.

1 λεπτό

|

0 Σχόλια στο Πάλεψε αλλά έχασε ο Διομήδης από τον ΠΑΟΚ
ΠΑΟΚ Διομήδης

Ανταγωνιστικός ο Διομήδης στο μεγαλύτερο μέρος του παιχνιδιού κυνήγησε τη νίκη από την αρχή του αγώνα, μην επιτρέποντας στην έμπειρη ομάδα του ΠΑΟΚ να ξεφύγει στο σκορ, παρά μόνο στο τελευταίο δεκάλεπτο του αγώνα, όταν και οι απώλειες λόγω αποβολών περιόρισαν τις επιλογές. Το τελικό σκορ ήταν 34-29 υπέρ του δικέφαλου.

Με αυτή τη νίκη ο Δικέφαλος πάει και πάλι στο +2 από τον Ολυμπιακό και «πιάνει» ξανά στην κορυφή της βαθμολογίας την ΑΕΚ στους 16 βαθμούς.

Το παιχνίδι ξεκίνησε έχοντας πάρα πολύ γρήγορο ρυθμό και στα πρώτα δέκα λεπτά ο Δικέφαλος προηγήθηκε με 7-6. Στα μέσα του πρώτου ημιχρόνου ο ρυθμός έπεσε λίγο, με τον ΠΑΟΚ να συνεχίζει να έχει το προβάδισμα στο 20ό λεπτό με 11-10.

Στα τελευταία δέκα λεπτά του πρώτου μέρους οι άμυνες πήγαν περίπατο, όμως αυτή η κατάσταση βόλεψε τους «ασπρόμαυρους», οι οποίοι πήγαν στα αποδυτήρια έχοντας σημαντικό προβάδισμα με 18-15.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Διομήδης προσπαθούσε να αντέξει στον ρυθμό του ΠΑΟΚ με το σκορ του αγώνα στο 50′ να είναι 28-26. Στο τελευταίο δεκάλεπτο όμως, ο Δικέφαλος πήρε απολύτως τα ηνία της αναμέτρησης και αφού προηγήθηκε με 31-26 στο 55′, πήρε μία πολύ σημαντική νίκη με 34-29.

Επόμενο παιχνίδι για την ομάδα του Παναγιώτη Γούσιου, το Σάββατο 12 Φεβρουαρίου στις 17:00, όπου και θα αντιμετωπίσει στις 17:00 την Μπαΐα στην Ρουμανία, στο πρώτο παιχνίδι της φάσης των «16» του EHF European Cup.

ΠΑΟΚ – Διομήδης Άργους: 34-29.

Τα πεντάλεπτα: 3-3, 7-6, 10-10, 11-10, 14-13, 18-15 (ημχ.) 21-19, 24-22, 27-24, 28-26, 34-29.