home design 800x400
home design 1170Χ320

Θριαμβευτής ο Διομήδης στο ντέρμπι με τον Δούκα και πρόκριση στα play off

Οι «Λύκοι» επικράτησαν επί του Δούκα εκτός έδρας με 32 – 28 και άφησαν τα Εκπαιδευτήρια εκτός play off.
Διομήδης Άργους

Μεγάλος νικητής αναδείχθηκε ο Διομήδης στο ντέρμπι μεταξύ Δούκα, με τους «Λύκους» να επικρατούν εκτός έδρας με σκορ 32-28. Έτσι λοιπόν προκρίθηκε στα play off μαζί με τον Ιωνικό Νέας Φιλαδέλφειας, που λίγα λεπτά νωρίτερα επικρατούσε της ουραγού Σαλαμίνας.

H ομάδα του Δούκα πήρε από την αρχή κεφάλι στο σκορ με δύο τέρματα (2-0 στο 2’) και διατήρησε αυτό το προβάδισμα στο μεγαλύτερο μέρος του πρώτου ημιχρόνου. Στο 15’ προηγήθηκε με 4 γκολ διαφορά (12-8), ενώ στο 20’ οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 14-11, με τον Διομήδη να μειώνει σε 14-13 με τον Μάλλιο στο 22’. Η διαφορά πήγε ξανά στο +3’ στο 24’ (16-13), αλλά ολοκληρώθηκε τελικά με την Αθηναϊκή ομάδα στο +1 (17-16).

Η ομάδα του Άργους ισοφάρισε πρώτη φορά με τον Μάλλιο (18-18) στο 32’, με τον Μάνθο να βάζει στο 34’ πρώτη φορά μπροστά στο σκορ τους φιλοξενούμενους (18-19), που πήραν και διαφορά τερμάτων στο 39’ (20-24) με τον Μάλλιο και πάλι, σε ένα καταστροφικό δεκάλεπτο για τους γηπεδούχους που έκαναν σωρεία λαθών.

Ο Διομήδης έφτασε και στο 20-25 πριν σκοράρει μετά από σχεδόν ένα δεκάλεπτο ο Δούκας. Οι Αργείτες δεν είχαν πρόβλημα να διατηρήσουν αυτή την διαφορά, μπαίνοντας στο τελευταίο δεκάλεπτο του αγώνα προηγούμενοι με 23-28. Στο 54’ η διαφορά πήγε στο +6, με τους γηπεδούχους να μειώνουν σε 27-30 στο 58’ και 28-30 στο 01:28 πριν το τέλος. Ο Μάλλιος όμως σκόραρε στην επόμενη φάση και τελείωσε την υπόθεση νίκη.

Δούκας – Διομήδης 28-32

ΑΣΕ ΔΟΥΚΑ (Μπούνας): Μαρκατάτος 1, Παγιάτης 9, Παπαδάκης, Τσιγαρίδας 5, Κοβάνης, Τζανιδάκης, Νικολίνταης, Γερουλάνος 4, Αναστασίου, Πάνου 3, Ντούνης, Γιάντσα 3, Παναγιώτου 1, Αποστολίδης, Κολλύρης, Στεφανίτσης 2.

ΔΙΟΜΗΔΗΣ ΑΡΓΟΥΣ (Βασιλόπουλος): Σεβέλεφ 1, Ζιβάνια, Τζίμπουλας 4, Χιόνης 2, Γ. Μούγιτς 4, Μάλλιος 12, Χατζηκωνσταντίνου, Ορφανός, Κωστούλας, Καρκαγκέλης, Σιατιρλής, Μάνθος 6, Τσερνικάου, Πατασούρι, Τζ. Μούγιτς 2, Ολιβέιρα 1.

Διαιτητές: Τζαφερόπουλος – Πατιός. Δίλεπτα: 3-2. Πέναλτι: 5/5 – 3/3