home design 800x400

Ο Διομήδης υπέταξε τον ΠΑΟΚ με καθηλωτική εμφάνιση

Οι «Λύκοι» έκαναν ένα σημαντικό βήμα για την έξοδό τους στην Ευρώπη.

Μεγάλη νίκη πήρε ο Διομήδης Άργους για την 6η αγωνιστική της Β’ Φάσης της Handball Premier κόντρα στον ΠΑΟΚ. Οι «Λύκοι» εκμεταλλεύτηκαν στο έπακρο τις απουσίες του Δικεφάλου και επικράτησαν 33-21. Αποφασισμένοι να διεκδικήσουν με όλες τους τις δυνάμεις, μέχρι το τέλος, το στόχο της Ευρωπαϊκής εξόδου επέβαλλαν το ρυθμό τους από την αρχή. Με ατσάλινη άμυνα και αποτελεσματικότατη επίθεση έχτισαν από νωρίς μια μεγάλη διαφορά ασφαλείας μην επιτρέποντας στην ομάδα του ΠΑΟΚ να τους απειλήσει καθόλου.

Ο ΠΑΟΚ ήταν γνωστό ότι θα αγωνιζόταν χωρίς τους Σεϊρεκίδη και Στογιάνοβιτς, ενώ προστέθηκαν οι απώλειες της τελευταίας στιγμής των Παπάζογλου και Αποστόλου, κάνοντας το έργο του Παναγιώτη Γούσιου ακόμα πιο δύσκολο.

Στο πρώτο ημίχρονο, οι γηπεδούχοι εκμεταλλεύτηκαν το πλεονέκτημα της έδρας, με τους «ασπρόμαυρους» να τους επιτρέπουν να πάρουν προβάδισμα στα πρώτα λεπτά, 9-3. Ο Δικέφαλος προσπάθησε περισσότερο από την περιφέρεια να βρει τέρματα, με τον φορμαρισμένο Τζωρτζίνη να αποτελεί μόνιμη πηγή κινδύνου. Η έλλειψη ωστόσο αλλαγών και η χρησιμοποίηση παικτών σε άλλες θέσεις, ήταν οι λόγοι που οι «ασπρόμαυροι» είχαν κάποια κενά διαστήματα, τα οποία εκμεταλλεύτηκαν οι γηπεδούχοι. Το πρώτο ημίχρονο τελείωσε στο 18-10. Στο δεύτερο ημίχρονο δεν άλλαξε κάτι με τον Διομήδη να φτάνει στη νίκη με 33-21.

Το τελευταίο δεκάλεπτο δόθηκε η ευκαιρία και στα παιδιά των Ακαδημιών του Διομήδη να πάρουν χρόνο συμμετοχής κερδίζοντας πολύτιμες αγωνιστικές εμπειρίες.

Τα πεντάλεπτα: 5-1, 9-3, 11-6, 13-6, 15-7, 18-10 (ημχ), 19-12, 21-13, 23-15, 25-16, 29-20, 33-21

Διομήδης (Βασιλόπουλος): Τζίμπουλας 4, Αναγνωστόπουλος 2, Γ. Μούγιτς 3, Μάλλιος 7, Τερλέτσκι 3, Χατζηκωνσταντίνου, Λαστσάκοφ, Κωστούλας, Μπακ, Σιατιρλής 2, Ορφανός, Μάνθος, 6, Τσερνικάου, Μανασάκης, Τζ. Μούγιτς 5, Ολιβέιρα 1.

ΠΑΟΚ (Γούσιος): Γκίγκοφ, Δεληζάνος 2, Βελισσαρίου, Τσαμουρίδης, Νικολαΐδης 3, Μέντουριτς 1 Μπάρμπας, Μαρίνος, Βαφείδης 2, Μανωλούδης 1, Καβουσανάκης, Τριανταφυλλίδης, Γιορανίδης, Μισαηλίδης 3, Τζωρτζίνης 9.

Διαιτητές: Κινατζίδης – Φωτακίδης. Δίλεπτα: 9-5. Κόκκινες: Λαστσάκοφ (35:33 – τρία δίλεπτα) – Γκίγκοφ (47:45, προσβλητική συμπεριφορά / κρατήθηκε δελτίο), Χασεκίδης (51:14 – διαμαρτυρία). Πέναλτι: 4/4 – 2/3