home design

Εκτός τελικού ο Διομήδης μετά την ήττα από ΑΕΚ

Στον τελικό (23/5, 16:00) του Κυπέλλου προκρίθηκε η ΑΕΚ που επικράτησε με 34-25 του Διομήδη Άργους στο Final 4 της Κοζάνης και περιμένει πλέον να μάθει τον αντίπαλό της από το ζευγάρι του ΠΑΟΚ με τον Φίλιππο Βέροιας. Η Ένωση θα διεκδικήσει το τέταρτο τρόπαιο της ιστορίας της στη διοργάνωση και πρώτο για φέτος αφού ακολουθούν οι δύο ευρωπαϊκοί τελικοί αλλά και το πρωτάθλημα της Handball Premier.

Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι για μεγάλο διάστημα, σχεδόν μέχρι και τα μισά του δεύτερου ημιχρόνου. Η ΑΕΚ είχε πάντα ένα μικρό προβάδισμα στο σκορ (5-3, 9-7) αλλά ο Διομήδης έβρισκε τον τρόπο να μένει κοντά, ακόμα και να ισοφαρίζει (10-10). Με τον Λέμος πάντως πρώτο βιολί στην επίθεση, η Ένωση κατάφερε να πάει στο ημίχρονο με το υπέρ της 18-15.

Οι «κιτρινόμαυροι» μπήκαν δυνατά στο δεύτερο μέρος και προηγήθηκαν για πρώτη φορά με τέσσερα γκολ (21-17) αλλά η ομάδα του Άργους αντέδρασε και με όπλο την άμυνά της κυρίως μείωσε σε 21-20. Η ΑΕΚ απάντησε με ένα 3-0 σερί για το 25-21 και κάπου εκεί άρχισε να χάνει την επαφή με το σκορ ο Διομήδης. Η ΑΕΚ έφτασε στο 30-24 και πήρε τελικά τη νίκη με 34-25 αλλά έχει να ανησυχεί για τον Λέμος ο οποίος αποχώρησε με πρόβλημα λίγο πριν το τέλος.

Α.Ε.Κ. – ΔΙΟΜΗΔΗΣ ΑΡΓΟΥΣ: 34-25

Τα πεντάλεπτα: 4-3, 7-6, 10-10, 14-12, 17-14, 18-15 (ημχ), 20-19, 21-20, 23-21, 27-22, 30-24, 34-25.

ΑΕΚ (Δημητρούλιας): Μπάουερ, Γιάντσα, Αραμπατζής 3, Τζηράς 3, Δομπρής 3, Νικολαΐδης Κοσανοβιτς, Μυλωνάς 2, Κοτσιώνης, Λέμος 8, Παπαδιονυσίου 1, Νούιτς, Αραπακόπουλος 3, Μπουνέτα 3, Καλόμοιρος, Κεδέρης 8.

Διομήδης (Χαλκίδης): Τζίμπουλας 2, Μαρκατάτος, Κρεμαστιώτης 1, Τσιγαρίδας 4, Παπαδημητρίου, Παπαντωνόπουλος, Τσαμουρίδης 2, Χόγκας 2, Μπόσκος 8, Χαντέλης 3, Σιατιρλής, Μάνθος 3, Κωστούλας, Αναγνωστόπουλος, Μούγιτς, Ρούμπος – Λινός.

Διαιτητές: Τζαφερόπουλος – Πατιός. Δίλεπτα: 5-5. Πέναλτι: 3/3 – 1/3