Home design
home design

Κύπελλο Χάντμπολ: Ο Δούκας κέρδισε τον Διομήδη και περιμένει στον τελικό Ολυμπιακό ή ΑΕΚ

Πρόκριση στην παράταση στον πρώτο ημιτελικό του Κυπέλλου Ελλάδας Ανδρών στην Αγία Τριάδα Ναυπλίου
Διομήδης

Ο ΑΣΕ Δούκα νικώντας τον Διομήδη Άργους με 30-25 στην παράταση προκρίθηκε στον τελικό του 19ου Final 4 Κυπέλλου Ανδρών Λουξ που φιλοξενείται στο ΔΑΚ Αγίας Τριάδας Ναυπλίου.

Η αθηναϊκή ομάδα νίκησε τον Διομήδη Άργους με 30-25 στην παράταση (καν. αγ. 24-24) και πέρασε στον τελικό που θα γίνει την Τρίτη (9/5, 19:15, ΕΡΤ 3), με τον Δούκα να περιμένει τον νικητή του ντέρμπι του δεύτερου ημιτελικού (19:15, ΕΡΤ 3) ανάμεσα στον Ολυμπιακό και την ΑΕΚ.

Η ομάδα των «Εκπαιδευτηρίων» προκρίνεται για 11η φορά στην ιστορία της σε τελικό του Κυπέλλου Ελλάδας, έχοντας κατακτήσει το τρόπαιο τέσσερις φορές (1998, 1999, 2008, 2010).

Οι παίκτες του Διομήδη μπήκαν στον ημιτελικό δυναμικά με τον Μάνθο να κάνει το 3-0 (3′), όμως ο ΑΣΕ Δούκα δεν άργησε να αντιδράσει, μειώνοντας σε 3-2 στο 5ο λεπτά και ισοφαρίζοντας με τον Παγιάτη σε 5-5 (11′).

Οι Ασβεστάς και Τζίμπουλας έφεραν τον Διομήδη στο 7-5 και με παλικαρίσιο γκολ ο Μάνθος έδωσε ξανά αέρα τριών γκολ στην αργολική ομάδα, για το 9-6 στο 20′.

Νέο σερί 2-0 με τα γκολ των Δικαιούλια και Στεφανίτση ο Δούκας πλησίασε και πάλι στο γκολ, 9-8 στο 22′. Στον ίδιο ρυθμό κύλησε και ο υπόλοιπος χρόνος, με τον Δικαιούλια να μειώνει σε 12-11 και με γκολ των Ασβεστά και Τζίμπουρα να διαμορφώνουν το 14-11 για το πρώτο ημίχρονο, υπέρ του Διομήδη.

Το δεύτερο ημίχρονο προσέφερε πολλές συγκινήσεις, ο Διομήδης βρέθηκε στο 15-12 (32′), όμως σιγά-σιγά άρχισε η αντεπίθεση του Δούκα. Ανεβάζοντας την αμυντική τους απόδοση και με περισσότερες δυνάμεις ισοφάρισαν με τον Τζηρά 16-16.

Ο έμπειρος διεθνής εξτρέμ και αρχηγός του Δούκα με εκτέλεση πέναλτι ισοφάρισε σε 17-17 και ο Παγιάτης έδωσε για πρώτη φορά το προβάδισμα στην ομάδα του Αμαρουσίου με 18-17 (43′).

Με γκολ από τον Γερουλάνο ο Δούκα έφθασε στο +3 (22-19), στο 52′, τη στιγμή που ο Διομήδης σε 18 λεπτά είχε πετύχει μόλις τέσσερα γκολ.

Παρόλα αυτά οι “Λύκοι” είχαν τον τελευταίο λόγο μείωσαν με τον Τσιγαρίδα σε 24-23 και ισοφάρισαν 24-24 με τον Αλγερινό, Σοφιάν Μπετζιλαλί στα 59:40, με τον ημιτελικό να οδηγείται στα δύο πεντάλεπτα της παράτασης. Εκεί ο ΑΣΕ Δούκα κυριάρχησε απόλυτα και με επιμέρους σκορ 6-1, έφθασε στο τελικό 30-25 και στην πρόκριση.

Τα πεντάλεπτα: 3-1, 5-3, 7-5, 10-8, 14-11 (ημ.), 15-13, 16-16, 18-19, 19-20, 21-23, 24-24.

Τα πεντάλεπτα της παράτασης: 0-3, 1-3.

Διομήδης Άργους (Γιώργος Ζαραβίνας): Κωστούλας, Τσάκαλος 1, Τζίμπουλας 8, Τσιγαρίδας 3, Τσβίτεβιτς 2, Τερλέτσκι, Ασβεστάς 4, Χατζηκωνσταντίνου, Καϊμακάκης, Τοτός 1, Μπετζιλαλί, Μάνθος 2, Μπεκιάρης, Αντζελιτς, Ζίβκοβιτς 1, Λιόλιος.

ΑΣΕ Δούκα (Γιώργος Χαλκίδης): Μποροντάι, Μαρκατάτος, Τζηράς 7, Παγιάτης 5, Τσακουρίδης, Παναγιώτου 2, Γερουλάνος 3, Ντούνης, Γιάντσα 7, Χαριτωνίδης 1, Κοβάνης 1, Γκάτσεβιτς 1, Πάνου, Δικαιούλιας 2, Στεφανίτσης 1.